A szakértői véleménnyel kapcsolatos felülvizsgálati és fellebbezési lehetőségek kérdései és válaszai!
Annál a szakértői bizottságnál ahol a gyermek legutóbbi vizsgálata történt, illetve aki a szakértői véleményben megjelölt intézmény a felülvizsgálatra.
A szülő közvetlenül is eljárást indíthat a gyermek, tanuló lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes tankerületi központnál a szakértői vélemény felülvizsgálatát kezdeményezve. A szülőnek a szakértői véleményben foglaltakkal kapcsolatos egyetértését vagy egyet nem értését írásban kell közölnie.
Ki kérheti a gyermek, tanuló felülvizsgálatát?
Ha a gyermek, tanuló beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzd, vagy sajátos nevelési igényű, a szakértői bizottság hivatalból, hatósági megkeresésre, szülői kérelemre, vagy a szülő egyetértésével a nevelési-oktatási, illetve a szakképző intézmény gyermek nevelését ellátó óvoda, nevelését, oktatását ellátó iskola kérelme alapján felülvizsgálati eljárást folytat le.
A felülvizsgálati eljárásra – a folyamatos figyelemmel kísérés kivételével – a szakértői bizottsági vizsgálatra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
Általában a szakértői bizottság szakértői véleményét a végrehajtatásának megkezdését követő első nevelési év, tanév során hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló enyhe értelmi fogyatékos a szakértői véleményt az első hivatalból történő felülvizsgálat után addig a tanévig, amelyben a tanuló a tíz éves életkort betölti minden második, addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló közepes vagy súlyos fokban értelmi fogyatékos a szakértői véleményt az első hivatalból történő felülvizsgálat után addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló egyéb pszichés fejlődési zavarral küzd, a szakértői véleményt az első hivatalból történő felülvizsgálat után addig a tanévig, amelyben a tanuló a tíz éves életkort betölti minden második, azt követően addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló mozgásszervi fogyatékos addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló érzékszervi (hallási, látási) addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló beszédfogyatékos addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermek, tanuló több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a gyermeknél, tanulónál autizmus spektrum zavart állapítanak meg, addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
Ha a tanuló beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzd, addig a tanévig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti, minden harmadik tanévben hivatalból felül kell vizsgálni.
A felülvizsgálat tulajdonképpen a gyermek állapotának kontrollálása, annak megállapítására szolgál, hogy a gyermek állapotának megfelelő ellátásban részesül-e, a korábban szakértői véleményben foglaltak fennállnak-e. A felülvizsgálati eljárást kérelemre (szakértői bizottsági vizsgálat iránti kérelemnél leírtakhoz hasonlóan szülő vagy nevelési-oktatási intézmény kérelme alapján) illetve hivatalból folytatják le.
Van-e fellebbezési lehetőség, ha a szülő nem ért egyet a szakértői vélemény tartalmával (pl. diagnózis, intézménykijelölés…)?
Szülői egyetértés hiányában közigazgatási hatósági eljárás indul. A szakértői vélemény kézhezvételétől számított 15 napon belül a szülő élhet fellebbezési jogával, illetékes tankerületi központhoz benyújtott írásbeli kérelmében.
A szakértői vélemény kézhezvételétől számított 15 napon belül a szülő élhet fellebbezési jogával, az illetékes járási hivatalhoz benyújtott írásbeli kérelmében. A járási hivatal eljárásában szakértőként – a járási hivatal kirendelése alapján – az a szakértői bizottság jár el, amely az eljárásban érintett szakértői véleményt kiállította. Az eljárásban szakértőként nem vehet részt az a szakértő, aki a szakértői bizottság részéről az eljárásban érintett szakértői vélemény elkészítésben részt vett. A járási hivatal ennek alapján határozatot hoz, mellyel, ha a szülő ismételten nem ért egyet, a megyei kormányhivatalhoz kerül az ügy. A megyei kormányhivatal eljárásában szakértőként az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat jár el. A szakvélemény alapján a megyei kormányhivatal hoz határozatot.