Az augmentatív és alternatív kommunikáció (AAK) kifejezésben az alternatív szó arra utal, hogy a beszéd- és kommunikációképtelen személyek számára a hagyományos kifejezési módok (beszéd, írás) helyett más megoldásokat kell keresni, melyek az egyszerű reflexektől a nyelvi szintű alkalmazásig terjedhetnek.
Az augmentatív kommunikáció az érthető beszéd hiánya következtében súlyosan károsodott kommunikációs funkció átmeneti vagy tartós pótlására szolgáló kommunikációs rendszerek csoportja.
Lényege, hogy hiányzó beszéd helyett a sérült személy nonverbális úton fejezi ki magát, felhasználva mindazokat a lehetőségeket, amelyeket a hangjelzések, gesztusok, manuális rendszerek és/vagy a betűket, rajzokat, jelképeket, fotókat, tárgyakat stb. tartalmazó kommunikációs eszközök, valamint hangadó gépek (kommunikátorok) biztosítanak. Minden augmentatív kommunikációs rendszer térben és időben eltérő használhatóságú, egyénre szabott kommunikációs eszközből áll.
AAK-eszközök alatt a különböző üzenethordozó eszközöket, a kommunikációs stratégiát és technikát, valamint az ezeket kiegészítő segédeszközöket értjük.
Az AAK azoknak a komplex kommunikációs igényű személyeknek nyújt segítséget, akik a beszéd és/vagy írásos kommunikáció átmeneti vagy végleges zavara miatt valamennyi kommunikációs igényüket nem képesek kielégíteni. Ezeknél a személyeknél a kommunikációs nehézségek az AAK eszközeivel és módjaival enyhíthetők.
A veleszületett és szerzett komplex kommunikációs igényű személyek esetében a maradandó és/vagy tartós kommunikációs zavart előidéző leggyakoribb kiváltó okok lehetnek:
Eszközök elérhetősége: AAK-eszközkatalógus
Jel-lelő, siketvakok jelnyelvi szótára: www.jellelo.hu
A térítésmentes AAK szolgáltatás a MONTÁZS projekt keretében 2022. február 28-án véget ér.
Az eszközkölcsönzők a korábbi helyszíneken a projektzárás után is elérhetők lesznek. Budapesten az eszközkölcsönzés várhatóan márciustól a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet szolgáltatásainak keretében és épületében működik tovább.
Köszönjük a modellprogramban részt vevő kliensek, szakemberek, családok bizalmát és érdeklődését szolgáltatásaink iránt.
A 32 hónapos működés alatt 453-an részesültek térítésmentes AAK szolgáltatásban.
A MONTÁZS projekt keretében jelenleg öt helyszínen működnek AAK-Módszertani Központok a komplex kommunikációs igényű személyek számára. A szolgáltatás térítésmentes.
Budapest – Szociálpolitikai Innovációs Közhasznú Nonprofit Kft.
Cím: 1142 Ungvár utca 64-66.
Tel.:
E-mail:
Debrecen – Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat
Cím: 4031 Debrecen, Lóskúti út 4.
Tel.: +36 30 352-1204
E-mail: sveda.anita@szlgsz.hu
Kaposvár– Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesülete
Cím: 7400 Kaposvár, Iszák u. 42.
Tel.: 0682 51-2539; +36 30 266-0270
E-mail: patcaikata93@gmail.com
Miskolc – Szorgoskert Szociális Szolgáltató Központ
Cím: 3527 Miskolc, Augusztus 20. út 12.
Tel.: +36 30 588-5109
E-mail: toth.aliz@szimbiozis.net
Szeged– GEMMA Iskola Nonprofit Közhasznú Kft.
Cím: 6724 Szeged, Bakay Nándor u 50.
Tel.: 0662 89-1800; +36 30 266-0973
E-mail: aak.szeged@szinkft.hu
Zalaegerszeg –
Cím: 8900 Zalaegerszeg, Apáczai Csere János tér 5/A.
Tel:
E-mail: